Możliwości wykorzystania potencjału bibliotek akademickich przy realizacji projektów naukowych

Autor

  • Anna Bujko Instytut Północny im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie

Abstrakt

Artykuł jest propozycją dla przedstawicieli środowiska naukowego dotyczącą wykorzystania potencjału biblioteki, a zarazem „reklamą” skupionego wokół nich środowiska, wiedzy i wszechstronnych umiejętności bibliotekarzy. Praca systematyzuje i klasyfikuje pola działań, w których potencjał bibliotek może służyć realizacji projektów naukowych z bardzo szerokiego spektrum. Działalność bibliotek przedstawiono w innej niż dotąd optyce – w szczególności ukazano nową jakość usług bibliotek, które korzystając zarówno z własnej infrastruktury, jak i z potencjału pracowników, mogą obsługiwać i współrealizować projekty. Poza sferą usługową, bez wątpienia stanowiącą część misji bibliotek, opisano nowy, bardzo ważny aspekt działalności. Biblioteki mogą być bowiem jednostkami samodzielnie realizującymi projekty naukowe, a nawet odgrywać rolę lidera projektów, co zapewnia im nowe miejsce w społeczności akademickiej. Za naukowe uznano projekty, które obejmują badania podstawowe – finansowane głównie przez Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz ze środków unijnych w ramach programu Horyzont 2020. W przypadku projektów finansowanych ze środków unijnych, które nie obejmują badań podstawowych (Program Operacyjny Polska Cyfrowa), aspekt badawczy zgodny z definicją badań podstawowych – o ile występuje – jest trudny do uchwycenia, chyba że wyraźnie wynika to z opisu projektu udostępnionego do publicznej wiadomości.

DOI:

https://doi.org/10.34738/mlf.0065

Słowa kluczowe:

biblioteka akademicka, społeczność akademicka, badacze, partnerstwo, badania naukowe, dane badawcze, zarządzanie danymi badawczymi, projekty naukowe, usługi bibliotek akademickich

Pobrania

Opublikowane

15.09.2022

Numer

Dział

Artykuły

Jak cytować

1.
Bujko A. Możliwości wykorzystania potencjału bibliotek akademickich przy realizacji projektów naukowych. MLF. 2022 Sep. 15;15(1):4-12.