O czasopiśmie
„Forum Bibliotek Medycznych” (FBM) jest specjalistycznym, recenzowanym półrocznikiem naukowym, wydawanym od grudnia 2018 r. przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Pomysł powołania tyutułu pojawił się w podczas obrad XXV Konferencji Problemowej Bibliotek Medycznych, zorganizowanej w dniach 12–14 czerwca 2006 r. w Lublinie–Kazimierzu Dolnym. Pierwszym wydawcą "FBM", w latach 2008-2017, był Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który publikował czasopismo w wersji tradycyjnej i elektronicznej. Obecnie "FBM" ukazuje się wyłącznie w wersji cyfrowej, od 2018 r. wszystkie artykuły publikowane są na ustandaryzowanej licencji Creative Commons: BY-NC-ND, w modelu bezpłatnym dla autorów i czytelników (diamond open access).
„Forum Bibliotek Medycznych” służy utrwalaniu wyników działalności naukowej środowiska bibliotek uniwersytetów medycznych oraz instytucji pokrewnych. Główne założenie to stworzenie forum wymiany myśli, doświadczeń i rozwiązań wypracowanych w poszczególnych ośrodkach, a także wkład w rozwój bibliotekarstwa akademickiego -– nie tylko medycznego.
Aktualny zeszyt
Szanowni Czytelnicy,
oddajemy w Wasze ręce nowy numer „Forum Bibliotek Medycznych". Znajdziecie w nim obszerny tekst poświęcony nowemu spojrzeniu na działalność szkoleniową biblioteki akademickiej, opisujący wykorzystanie grywalizacji w kształceniu kompetencji informacyjnych. Ponadto publikujemy kolejne informacje o rozwoju krajowych uczelnianych baz wiedzy, zapewniających odpowiednie ewidencjonowanie, archiwizację oraz upowszechnianie efektów działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej. Na łamach tego numeru zamieszczamy także publikację poświęconą kolejnej ciekawej bibliotecznej inicjatywie projektowej oraz relację ze szkoleń zorganizowanych w 2023 r. w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ w bibliotekach uniwersyteckich w Rumunii i Portugalii. Życzymy miłej lektury -- redakcja "FBM".
Artykuły
Czasopismo w otwartym dostępie, co oznacza, że wszystkie treści są udostępnione bezpłatnie użytkownikowi lub jego/jej instytucji. Użytkownicy mogą czytać, pobierać, kopiować, rozpowszechniać, drukować, przeszukiwać lub linkować do pełnych tekstów artykułów w tym czasopiśmie bez uprzedniej zgody wydawcy lub autora. Jest to zgodne z definicją otwartego dostępu BOAI.